HOMECHRONOLOGIEGEOGRAFIEPOSTAVYUDÁLOSTIOBRAZYPOJMYZDROJE
POSTAVY Mijamoto Musaši (1584-1645)

Podobizna

Známý šermíř se narodil Takezovi Šinmenovi v provincii Harima. Pod vedením Ukitů a Ašikagů bojoval jako voják v bitvě u Sekigahary. Ve své knize Gó Rin Nó Šó (Kniha pěti kruhů) najdeme jen málo autobiografie, spíše se věnoval rozboru boje muže proti muži. Jeho prvním protivníkem, kterého kdy zdolal byl Kihei Arima. Mijamotovi bylo v té době třináct let. Poté následovalo období jeho soubojů s "největšímy mistry meče provincií Akijama a Tadžima". Po roce 1600 Musaši navštívil Kjóto, kde byl vyzván proslavenou školou Jošioka a - vyhrál všechny souboje. Napsal, že prošel bez porážky na šedesát soubojů. Jeho stylem byly dva dlouhé meče, které v boji používal zároveň. Po dosažení nejvyššího mistrovství odložil ocelové meče a nahradil je bambusovými, čímž nikterak nesnížil svou devastující schopnost během souboje, o čemž by mohli vyprávět mnozí z jeho soupeřů, kdyby nebyli v souboji zabiti.

Většina z jeho života mezi roky 1600 a 1640 je spíše prezentována jako legenda. Někdo se domnívá, že v letech 1614 až 1615 se usadil a sloužil v Ósackém hradě. Říká se také, že pomáhal roku 1638 potlačit vzpouru v Šimabaře. Tuto teorii, stejně jako jeho službu v Ósackém hradě však nelze nijak prokázat. Na druhou stranu mnoho z důležitých událostí, které zachytili někteří významní spisovatelé, se zakládá na skutečnosti. Například jeho klání proti škole Jošioka, porážka známého mistra kopí Ineie (představeného chrámu Hózóin) a jeho duel s Kódžirem Sasakim v roce 1612. Ještě méně se ví o jeho umění kaligrafie a malby. Dochovalo se několik autoportrétů a krajinomaleb.

Musaši musel být nevalného vzhledu. Na svůj zevnějšek moc nedal a namísto úpravy své vizáže pilně studoval boj mečem. Trávil mnoho času na cestách a v meditacích.

V roce 1640 Musaši přijal nabídku klanu Hosokawa a vstoupil do jeho služeb. O tři roky později se v provincii Higó pustil do práce na svém veledíle - Knize pěti kruhů. Po dvou letech knihu dokončil a ještě týž rok zemřel.

Jeho kniha je dodnes vnímána jako základ pro úspěšný život a sahají po ní nejen Japonci, ale i američtí byznysmeni.

Související odkazy

legenda o Musašiho porážce (na www.tenshin.cz)

Vyrobil a aktualizuje microElephant®, © 2004
Všechny fotografie, obrázky a texty jsou chráněny autorskými právy.